arkaplan

Ecdl

ECDL (Europen Computer Driveing Licence)

DÜNYANIN 146 ÜLKESİNDE GEÇERLİ BİLGİSAYAR SERTİFİKASI ALMAK İSTERMİSİNİZ?
NEVŞEHİR BELEDİYESİ dünyanın 146 ülkesinde geçerli olan Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası (ECDL) sınavları organize etme yetkisini 01/10/2005 tarihinde alan Türkiye’de ECDL Yetkili Test Merkezi olan ilk il belediyesi dir.
ECDL NEDİR?
ECDL son kullanıcı bilgisayar yetkinlikleri için uluslararası alanda evrensel kriter olarak tanınmıştır. Hükümetler, kamu kurumları, uluslararası organizasyonlar ve benzer kuruluşlar tarafından önde gelen bir sertifikasyon olarak benimsenmiştir. Dünya çapında 148’den fazla ülkede 7 milyondan fazla adaya farklı bir özellik katmaktadır.
ECDL sertifika sahipleri kişisel bilgisayar kullanımında yetkinliklerini ve BT’nin ana kavramlarına hakimliğini ispatlamışlardır. ECDL beceri ve yetenekleri test eder. Teori ve pratiği kapsayan 7 bölümden oluşur.
Bölüm 1 genel seviyedeki bilgi toplamını teorik olarak test eder Bölüm 2-7 pratik beceri testidir ve aşağıdakilerden oluşur
1. Bilgi Teknolojisi kavramı
2. Bilgisayarı kullanmak ve dosyaları yönetmek
3. Kelime işlemci
4. Hesap çizelgesi
5. Veritabanları
6. Sunum
7. Bilgi ve İletişim

ECDL Kim İçindir;
Bilgi toplumunun varoluş süresinde BT becerilerine sahip olma modern üretim sürecine eşit olarak katılmada hayati bir faktör oluşturur. ECDL’de bilgisayar kullanım yetkinliğinin sertifikalandırılması uluslararası kabul edilmiş standartlara dayanarak yapılır:
Sertifika, sahibinin bilgi seviyesini kanıtlar.
Alınan eğitimin kalite ve etkinliğini açıklar.
Organizasyonlar ve eğitim kurumları tarafından kullanılan eğitim metodlarının değerlendirilmesi için değerli bir araç oluşturur.
ECDL iş arayan veya profesyonel hayatta daha ileri gitmek isteyen kişiler için özel ve kamu sektöründe hayat boyu kariyer için bir artıdır. Özel işyeri çalışanları, memurlar, yöneticiler, meslek sahipleri, çalışan-çalışmayan bireyler ve öğrenciler için hazırlanmıştır.

Yukarı