PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK SERVİSİ

Özel İnsanlar Eğitim Merkezimizin Psikolojik Danışma ve Rehberlik servisinde kurumumuzda bulunan 45 bireye özel psikolojik danışma ve kişisel, sosyal, eğitsel, mesleki ve bireysel rehberlik hizmetleri verilmekte olup ailelerine de grup rehberliği gerekli konularda seminerler düzenlenmektedir.

Kurumumuza ait rehberlik servisince dönem dönem ev ve aile ziyaretleri gerçekleştirilerek bireylerin evdeki durumları aileleriyle iletişimleri de gözlemlenmektedir. Böylece bireylerin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel durumları da göz önünde bulundurularak daha iyi hizmet vermek amaçlanmaktadır.

Rutin olarak bireylerin kuruma başlangıçları ve şimdiki durumları narasındaki farkı gözetilerek iyi haliliklerinin devamlılığı sağlanmaktadır. Kaba performans değerlendirmeleri yapılıp aktif olarak gözlemlenmektedir. Gelişim dosyaları aylık olarak doldurulmaktadır.

Rehberlik servisimiz tarafından ASP ile iletişimimiz düzenli olarak sağlanmaktadır.

Ayrıca aileler özel olarak bireysel psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerine kolayca ulaşabilmektedir. Rehberlik servisimiz aile-kurum-birey-personel arasındaki iş birliğini konsültasyon ve müşavirlik çalışmalarıyla sağlamaktadır. Böylece kurumumuzda ve sosyal hayatta bireyler kendilerini daha güzel bir şekilde ifade edip kültürel gelişimleri desteklenmektedir.

 

ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Eğitilebilir düzeydeki engelli bireylerin beceri faaliyetlerini desteklemek ve topluma yararlı işler yapılmasını sağlamak için atölye çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar el-göz koordinasyonunu sağlamak, kas iskelet sinir sistemini desteklemek, yetenekleri en üst seviyeye çıkarabilmek için görsel yolla aktarım yapılmaktadır.

-Geleneksel el sanatlarından ebru çalışması

-Ahşap yakma

-Kağıt rölyef

-Kumaş kesimi ve dikimi

-El nakışı

-Ahşap boyama

-Kağıt kıvırma

-Atık malzeme değerlendirilmesi

-Keçe çalışması

-Kurdele nakışı gibi el beceri faaliyetleri yapılmaktadır.

Yapılan çalışmalar grup eğitimi ve paylaşma becerilerinin gelişimine ve ortak kullanılan alanların amaca uygun kullanılabilmesine katkı ve yarar sağlamaktadır. Ayrıca üretilen ürünlerin kişisel, özgüven gelişimine, psikolojik ve sosyal gelişimlerine destek sağlamaktadır.

 

OKUMA YAZMA SINIFIMIZ

Kurumumuz içerisinde okuma yazma bilen öğrencilerin ilerleme sağlaması ve bilgileri unutmaması, okuma yazma bilmeyenlerin öğrenme çabası üzerine sınıfımız oluşturulmuştur.

Gerekli ön koşul beceriler kazandırıldıktan sonra öğretim yapılacak yöntem belirlenir. Ses, hece, sözcük, cümle, serbest metin evresi kullanılarak tamamlanır. Okuduğu metinden sorulara cevap vermesi okuduğunu anlaması hedeflenir. Özel eğitime muhtaç bireylerde akademik kazanımdan ziyade sosyal hayata uyum becerileri göz önüne alınmalıdır. Bireylerin karşılaşabileceği sorunların çözümünde kullanabileceği bilgi, tutum ve becerileri geliştirerek yaşadığı toplumla uyum içinde olmasını sağlamaktadır.

Yukarıda belirtilen başlıklar modüllerimizin bir kısmıdır.

    Kurumumuz adına her birey bizim için çok kıymetli ve tektir. Onların hayatlarını kolaylaştırmak için bizler elimizden geleni yapmaktayız. Eğitimimize en güzel, verimli şekilde devam etmekteyiz.

BEDEN EĞİTİMİ ve SPOR

Kurumumuzda bulunun her bireyin zihinsel ve fiziksel yeterlilikleri doğrultusunda eğitim verilmektedir.  Yaş , cinsiyet, boy ve kilo endeksleri göz önünde bulundurularak sportif faaliyetler yapılmaktadır.

Futbol, basketbol, voleybol, hentbol, masa tenisi bocce ve futsal sporlarının temel teknik ve alt yapısı teorik-uygulamalı ders olarak öğrencilere aktarılmaktadır.

Kurumumuzdaki dersliğimizde dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam ile ilgili beceriler kazandırılmaktadır.

Sağlıklı yaşam ve obeziteyle savaş için birimimizde rahatsızlığı bulunan bireyler için özel aktivite ve faaliyetler yürütülmektedir. Haftalık olarak bireylerin kilo takipleri yapılıp kontrolleri sağlanmaktadır.

Kurumumuzda bulunan kondisyon aletleri ve masa tenisi masası aktif ders aletleri olarak kullanılmaktadır.

Nevşehir 2 ve 3 nolu çim sahalarda sportif faaliyetler yapılmakta(yürüyüş, jimnastik, atma ,atlama, zıplama). Hava durumu ve mevcut katılım sportif faaliyetlerimizde belirleyici unsurdur.

Kurumumuz aktif olarak yapılan turnuvalara(Tossfed turnuvaları,Amatör futbol takımı) katılmaktadır. Başarılarımız kupa ve madalyalarla taçlandırılmıştır. Bu durum bireylerin öz benliğinin gelişmesine katkı sağlamıştır.

Kurumumuzda yaptığımız eğitsel oyunlar ile bireylere sporu sevdirmek amaçlanmakta bireyler arası kaynaşma sağlanmaktadır.

 

İletişim Telefonu :  0 ( 384 ) 212 21 05

+90 (384) 213 86 93
Karasoku, Atatürk Blv. No:34
info@kapem.org

Telif Hakkı Gizlidir.Kapem